Kindlasti oled kuulnud palju erinevaid lugusid, kuidas sõpradel või tuttavatel tööalastel praktikatel läinud on. Kas oled aga mõelnud, mis võib olla selle põhjuseks, et osadel läheb praktikal väga hästi, kuid samas on neid, kel kogemus pigem ebameeldiv ning nad süstivad oma kehva kogemusega eelarvamusi ja hirmu ka teistesse. Kindlasti on praktika edukus seotud nii ettevõtte töökultuuri ja õhkkonnaga, kuid sealjuures mängib väga olulist rolli ka praktikandi enda käitumine ning suhtumine tööülesannetesse.
Jagame sinuga 5 nippi, mis aitavad saada sul praktikakogemust, millest soovid ka oma lastelastele rääkida.
1. Ole päriselt huvitatud
See on kõige olulisem punkt, et suudaksid endaga praktika ajast väärtuslikke teadmisi kaasa võtta. Jah, Eestis on praktika läbimine suures osas kohustuslik, kuid ära mine praktikat tegema ainult selle mõttega, et see „kaelast ära saada“. Kui sa tead, millise eesmärgiga sa ettevõttesse lähed ning mida tahad õppida, on sul endal ka hiljem suurem rõõmumoment, kui avastad, et oledki vastavad eesmärgid saavutanud. Lisaks pakud kindlasti ka ettevõttele suuremat lisaväärtust, kui näitad ise huvi üles ning pakud välja erinevaid ideid.
2. Eksimine on kohustuslik
Jah, sa kuulsid õigesti. Sa pead oma praktika ajal tegema asju valesti, sest nii saad sa aru, et oled end mugavustsoonist välja nihutanud ning hingega asjale kaasa aidanud. Ükski juht ei oota, et astud esimest korda nende uksest sisse ning oskad kohe kõike – sel juhul ei oleks sa praktikant, vaid võiksid CEO toolile maha istuda. Perfektsus on see, mis inimesi tagasi hoiab, seega ära karda eksida, sest läbi oma tehtud vigade õpime me inimestena ka üldiselt kõige paremini.
3. Julge küsida
See läheb väga hästi kokku esimese punktiga. Kui sa oled alast ning teemast huvitatud, siis ära karda küsida, kuidas midagi teha. Juhid hindavad sinu ettevõtlikkust ning seda kui pakud ka ise uusi ideid välja või uurid täpsemalt mõne protsessi kohta. Nagu eelmises punktis välja tõime, siis eksimine on kohustuslik ning rumalaid küsimusi ei ole olemas. Parem olla korraks rumal, kui seda terve elu olla.
4. Katseta uute tegevustega
See loob väärtust nii sulle endale kui ettevõttele. Kuna praktikalt saadud kogemusi, saad ju alati ka edaspidises elus ära kasutada, siis uute ideede genereerimine tuleb kasuks kasvõi hiljem, kui tahad näiteks ise enda äri luua. Lisaks on ettevõttele alati kasulik, kui uus inimene väljastpoolt mõne ideega välja tuleb, kuna igapäevaselt ettevõtte tegemiste juures olles on mõnikord raske näha suuremat pilti ning genereerida ideid, mis aitavad ettevõtet uuele tasemele viia.
5. Ole aus ja räägi, millest sa mõtled
Väga oluline omadus nii elus kui ka praktikal. Usun, et oled nõus, et keegi meist ei ole selgeltnägija ning teise inimese sisse (eriti, kui see ei ole otseselt lähedane) on väga raske näha. Ole valmis rääkima ausalt asjadest, mis sul hästi välja tulevad kui ka nendest, kus sa ennast veidike ebakindlalt tunned. Ainult nii on sinu uutel kolleegidel võimalik aidata sul paremaks saada. Lisaks tasub ausalt rääkida ka sellest, kuidas antud töökeskkond sind tundma paneb ning sinu igapäevastes tegemistes praktikal kaasa aitab. Sinu tagasiside aitab luua paremat keskkonda ka nendele praktikantidele, kes liituvad ettevõttega hiljem pärast sind.
Kokkuvõtteks ära mõtle endast kui „lihtsalt“ praktikandist, vaid inimesest, kes suudab luua samaaegselt väärtust nii iseendale kui ettevõttele. Huvitu sellest, mida sa teed ning sa näed, et ühest kohustuslikust praktikast võid sa hoopis ammutada palju väärtuslikke teadmisi ning kes teab, võibolla on võimalik endale isegi töökoht skoorida. Oma unistuste praktikale sammukese lähemale aitab astuda Infinder.